پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

اخبار

حمایت از کالای ایرانی
EN

خبر و رسانه

اخبار
گالری عکس
گالری فیلم
  • پرینت گرفتنپرینت
  • خبرنامهعضویت خبرنامه
  • RSSRSS
  • به اشتراک گذاشتن
با راه اندازی خط لوله سوخت رسانی به نیروگاه استراتژیک چابهار
اولین خط لوله فرآورده جنوب شرق کشور راه اندازی شد
مجری طرح احداث خط لوله سوخت رسانی به نیروگاه چابهار در شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران از راه اندازی این خط لوله خبر داد و افزود: با بهره برداری از این پروژه برای اولین بار انتقال فرآورده از طریق خط لوله در جنوب شرق کشور محقق شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، مهندس علی محمدی گفت: این خط لوله 20 کیلومتری که از انبار نفت شهید شوشتری واقع در اسکله شهید بهشتی چابهار آغاز می شود نفت گاز مورد نیاز نیروگاه چابهار را تامین می نماید. 
وی با اشاره به حذف تردد روزانه حدود 100 کامیون نفتکش، کاهش حوادث جاده ای درون شهری و برون شهری، تداوم در عملیات سوخت رسانی و کاهش قطع برق و نیز حذف آثار مخرب زیست محیطی ناشی از حوادث احتمالی حمل سوخت با کامیون را از دستاوردهای اجرای این طرح عنوان کرد.
محمدی تاکید کرد: پروژه احداث خط لوله 14 اینچ انتقال نفت گاز به نیروگاه چابهار با ایجاد تاسیسات جانبی شامل یک تلمبه خانه واقع در جوار انبار نفت چابهار و ترمینال واقع در محدوده شرقی مخازن نیروگاه چابهار که از سال 93 آغاز شده بود به لطف پروردگار متعال و تلاش شبانه روزی تمامی همکاران طرح، پانزدهم آذرماه جاری به بهره برداری رسید.
مجری طرح احداث خط لوله سوخت رسانی به نیروگاه چابهار، ظرفیت انتقال این خط را به طور میانگین روزانه یک میلیون و 300 هزار لیتر عنوان و تاکید کرد: در هر ساعت 400 مترمکعب نفت گاز بدون توقف به نیروگاه چابهار ارسال می گردد.
علی محمدی گفت : هزینه احداث این پروژه 400 میلیارد ریال بوده که از محل منابع داخلی شرکت ملی پالایش و پخش تامین شده است.
وی افزود: این خط لوله از شمال با خط لوله تربت حیدریه حدود 1500 کیلومتر ، از شمال غرب با خط لوله کرمان حدود 900 کلیومتر و از غرب با خط لوله بندرعباس حدود 730 کیلومتر فاصله دارد و اولین خط لوله انتقال فرآورده در منطقه جنوب شرق کشور محسوب می شود.
محمدی با قدردانی از همکاری مدیران شهری چابهار در مدت اجرای این پروژه گفت: این خط لوله با رعایت کامل موارد ایمنی احداث و بدون هیچ گونه حادثه ای راه اندازی شده است.
مجری این طرح با اشاره به سرمایه گذاری های عظیم صورت گرفته در منطقه چابهار گفت: این خط لوله که با هدف تحول اقتصادی و توسعه ای احداث شده است، با تامین پایدار برق منطقه از طریق سوخت رسانی به نیروگاه چابهار نقش مهمی در تامین زیرساخت های مورد نیاز سرمایه گذاری در بندر مهم چابهار ایفا خواهد کرد.
***
چابهار تنها بندر کشورمان است که از طریق دریای عمان به اقیانوس راه دارد و با تکمیل اسکله در دست احداث از سوی سازمان مربوطه، کشتی های اقیانوس پیما می توانند در بندرگاه های آن پهلوگیری داشته باشند و از این لحاظ بندری استراتژیک در کشور محسوب می شود که مورد توجه دولت برای سرمایه گذاری عظیم اقتصادی قرار گرفته است که از جمله آن ابراز تمایل سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری هندوستان در این منطقه می باشد. بندر چابهار قابلیت تبدیل شدن به یک قطب اقتصادی، انرژی و تجاری را دارد. این رویکرد نقش خط لوله ای که سوخت موردنیاز نیروگاه برق منطقه را تامین می کند، بسیار حیاتی خواهد کرد.

 ثبت دیدگاه ها

نام و نام خانوادگی: پست الکترونیک:
نظرات: *
کد امنیتی: *
تمام حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران می باشد